- Cikk címe: Az OEP szolgáltatásvásárlói és biztosítói szerepének erősítése, mint a magyar egészségügyi rendszer reformjának egyik fonos eszköze 2. rész
- Szerzők: Dr. Dózsa Csaba, Prof. Dr. Boncz Imre, Dérer István, Takács Erika
- Intézmények: Miskolci Egyetem, Med-Econ Humán Szolgáltató Kft., Egészségbiztosítási Intézet Egészségtudományi Kar Pécsi Tudományegyetem, Országos Egészségbiztosítási Pénztár
- Évfolyam: V. évfolyam
- Lapszám: 2006. / 8
- Hónap: október
- Oldal: 5-16
- Terjedelem: 12
- Rovat: EGÉSZSÉGPOLITIKA
- Alrovat: EGÉSZSÉGPOLITIKA
Absztrakt:
A hazai egészségügy megreformálásának egyik kulcsfontosságú eszköze az egységes egészségbiztosítási rendszer modernizációja. Ez jelenti a forrásteremtés hatékonyságának növelését, a jogosultsági viszonyok tisztázását, a társadalombiztosítási alapcsomag egyértelmű lehatárolását, az allokációs hatékonyság javítását, a szolgáltatási jelleg erősítését. A másik fontos terület a közigazgatás modernizálása, a nyugat-európai országokban terjedő új közszolgálati menedzsment által nyújtott és sok helyütt kipróbált eszközök adaptálása, melyek lehetőséget biztosítanak az OEP számára is, hogy szervezetét és működését modernizálja, hatékonyabbá tegye. A szerzők a két részből álló tanulmány első részében felvázolták az OEP működés-korszerűsítésének kulcsfontosságú területeit. A második részben pedig az OEP szolgáltatásvásárlói és biztosítói szerepének erősítésében rejlő lehetőségek kerülnek kifejtésre.
V. évfolyam
2006. / 8. lapszám október
Szerző | Intézmény |
---|---|
Szerző: Dr. Dózsa Csaba | Intézmény: Miskolci Egyetem, Med-Econ Humán Szolgáltató Kft. |
Szerző: Prof. Dr. Boncz Imre | Intézmény: Egészségbiztosítási Intézet Egészségtudományi Kar Pécsi Tudományegyetem |
Szerző: Dérer István | Intézmény: Országos Egészségbiztosítási Pénztár |
Szerző: Takács Erika | Intézmény: Országos Egészségbiztosítási Pénztár |
[1] Kaplan, R. S., Norton, D. P. (2002). A stratégia-központú szervezet. Hogyan lesznek sikeresek a Balanced Scorecard vállalatok az új üzleti környezetben? Panem Modern gazdasági ismeretek.
[2] Muir Gray, J.A. (2001). Evience-Based Health Care, How to make helath Policy and Management Decisions. Churchill Livingstone.
[3] Stratégiai vázlat. OEP kézirat 2003.
[4] Collier, Paul M. (2004). Policing in South Africa: Replication and resistance to New Public Management reforms. Public Management Review, 6(1). 1-20.
[5] Boncz I. (2005). Az Egészségbiztosítási Alap pénzügyi egyensúlyáról és hiánygazdálkodásáról. IME, 4(8). 5-7.
[6] Dózsa Cs. (2005). A finanszírozási technikák alkalmazásának tapasztalatai és ösztönző hatásai a hazai egészségügyi szolgáltatások közfinanszírozásában. IME, 4(4). 18-22.
[7] Dózsa Cs. (2004). „Agresszív” HBCS politika Magyarországon: kérdések és válaszok a HBCS rendszer működésével és jövőjével kapcsolatban. IME, 3(4). 14-20.
[8] Dózsa Cs., Borcsek B., Boncz I. (2003). Az Egészségbiztosítási Alap bevételi és kiadási oldalának elemzése 1994-2002. Egészségügyi Gazdasági Szemle, 41(5). 9-16.