- Cikk címe: TÁMOP-4.2.2.C-11/1/KONV-2012-0002, „Alap- és alkalmazott kutatások hallássérültek internetes beszédfejlesztésére és az előrehaladás objektív mérésére” Pályázat - folytatás a 34. oldalról
- Szerzők: IME Szerkesztőség
- Intézmények: IME Szerkesztőség
- Évfolyam: XIV. évfolyam
- Lapszám: 2015. / 5
- Hónap: június
- Oldal: 47
- Terjedelem: 1
- Rovat: KISHÍREK
- Alrovat: KISHÍREK
Absztrakt:
A projekt két, együtt alkalmazható eljárást kínál a beszéd vizuális kontrolljára. Az egyik a Debreceni Egyetemen kidolgozott audiovizuális transzkóder, a másik a Miskolci Egyetemen kifejlesztett „beszélő fej”. Az internet intenzív alkalmazása lehetővé teszi olyan szolgáltatások tervezését, amelyek nagy számítási kapacitású szerverek rendszerbe állítását igénylik, ilyen a „beszélő fej” és a prozódiai jellemzők számítása. Hasonló fejlesztések már léteznek a világon, ám azok nem mutatják meg a szavak helyes artikulációjával egyidejűleg a mintaszó és a kiejtett gyakorló szó vizualizált akusztikai jellemzőit. A kifejlesztett technológia független a nyelvtől, és könnyen adaptálható idegen nyelvekre. A rendszer hazánkban az interneten keresztül használható szabad hozzáférésű alkalmazásban.
A projekt gyakorlatban is hasznosítható célja egy olyan komplex rendszer létrehozása volt, amely a beszéd audiovizuális megjelenítését szolgálja, mintegy oktatási keretrendszerbe foglalva és megmutatva a beszéd hangképeit (videogram) és a hozzá tartozó artikulációs mozdulatokat.
A projekt eredményeként összeállt egy 4000 szavas beszédhang videogram szótár és az ahhoz tartozó transzparens „beszélő fej” által szimulált artikulációs mozdulatsor. A program egyéves használatával a súlyosan nagyothalló gyermekek beszédérthetősége nagymértékben javult a kontrollcsoporthoz képest. Ez bizonyítja a számítógépes tanító program létjogosultságát és sikerességét a hallássérültek beszédfejlesztésében, a beszédképzés és a képzett beszéd érthetőségének javítására.
A projekt részeként két nemzetközi workshopot is rendeztek a pályázat eredményeinek bemutatására és értékelésére. A folytatásához társpályázói partnerkapcsolatokat is kiépítettek francia, holland, német és szlovák – siketeket és nagyothallókat kezelő – egyetemi központokkal a Horizont 2020 pályázat benyújtásához.
XIV. évfolyam
2015. / 5. lapszám június
Szerző | Intézmény |
---|---|
Szerző: IME Szerkesztőség | Intézmény: IME Szerkesztőség |